Ana içeriğe atla

Memleketi de gördük şükür!

Bu yıl Mayıs ayında ikizlerim üç yaşını doldurdu. Artık özlemini çektiğim pek çok şeyi rahatlıkla yapabileceğimi söylüyor tecrübeli anneler. Memlekete de gidebilir miyim acaba diyorum kendi kendime? Her yıl yazlığa gidiyoruz ama resmen kabile kadar bir ekiple ve uçak vasıtasıyla. Yedi saatlik otobüs yolcuğunu bana zehir ederler mi acaba? Aklımın bir köşesinde hep bu acabalar gezinirken, memleket hasretiyle dolup taşan bendeniz zaten duymaya ihtiyacım olan bu tecrübe ve tavsiyelere gözü kapalı kulak verip düşüyorum yollara. Bu cümleyi yazmam çok kolay oluyor ama yollara düşmemiz o kadar kolay olmuyor. Valiz hazırlıklarına yardımcı olmak ve yol boyunca bize eşlik etmek üzere küçük bir ekip kuruluyor yine :)

Nihayet kazasız belasız ve de olaysız varıyoruz memlekete. Keşke daha önce gelseymişim dedirtecek kadar kolay geçiyor yolculuğumuz. Otobüsten inen ve  şaşkın ve meraklı gözlerle etrafı seyreden ikizlerime bakıyorum ve "büyüyorsunuz, beni de büyütüyorsunuz" diyorum içimden :)

Seyahatimizden o kadar memnun kalıyoruz ki Eylül başında bir daha gidiyoruz memlekete. Tecrübelerimiz sayesinde bu sefer hem daha kolay oluyor hem de daha çok eğleniyoruz. Neler neler yaptık bir bilseniz. Hadi kıyısından köşesinden bahsedeyim azıcık :)


Bir kere her sabah kahvaltı sonrası hamak keyfi yaptık. Tepemizde sıcacık güneş üzerimize üfleyip duran ılıcık bir rüzgar...


Bahçenin yazdan kalan son güzelliklerinin tadını çıkardık yok olmadan...


Evimizle, bahçemizle özlem giderdik bol bol. Konuştuk doğayla ve yeri geldi ona kulak verdik :)


Ormanlar kaşifi olduk ve yere düşen kuru yapraklardan sonbaharın çoktan kapımıza dayandığını keşfettik!


Organik meyve-sebzenin tadını çıkarttık...doğal yetişen her şeyin lezzeti, kokusu bir başka oluyor gerçekten.

Ve daha neler neler. Şimdiden özlemini çekmeye başladım bile :)

İkizler doğada o kadar güzel vakit geçirdiler ki keşke bahçeli bir evde yaşasak diye düşünmeden edemedim. Siz de imkanlarınız doğrultusunda muhakkak çocuklarınızı doğayla buluşturun. Temiz havayı, toprağı, yeşilliği, doğal lezzetleri ve güzellikleri tanısınlar :))

Yorumlar

 1. Maşallah ne güzel cennet gibi bir yer..
  İkizler de pek mutlu görünüyorlar maşallah..:))
  Allah daim etsin. Çok selam ve sevgiler..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zonguldak'ın merkezinde bir yer. Evet, gerçekten bende de cennet izlenimi uyandırıyor!
   İkizlerin sevinç çığlıklarını duymanızı isterdim :)
   Çok ama çok teşekkürler...

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…