Ana içeriğe atla

İmdat ! Evi Korsanlar Bastı :)

Bir ara havalar bozmuştu ya hani, işte o ara evde kapalı kalan ikizler "şimdi ne yapacağız, şimdi ne oynasak, anne canım sıkılıyor, neden dışarı çıkmıyoruz, bize oyun kursana anne" gibi soru ve emir cümleleriyle hem beni hem de kendilerini yıprattılar. "Her sanatçının hayatında sancılı bir dönem olmuştur" düşüncesinden teselli bularak biz de evde kapalı kaldığımız o günlerde yaratıcı ruhumuzu ortaya çıkararak vakit geçirdik.

Babamız o gün bir paket elişi kağıdıyla gelmişti eve. Akşam akşam ne yapsak da uyku saatine kadar oyalansak diye düşünürken ikizlerden biri "hadi bana korsan elbisesi yap" diye atıldı. Fırsat bu fırsat diyerek saçtım elişi kağıtlarını ortaya ve renk seçmelerini istedim. İkisi de moru seçti. Hemen morun İngilizcesini patlatıverdim. "Pööörpleee mı anne?", "Purrrpplee mi anne?" "Apıl mı anne?" derken morun İngilizcesini öğrendiler. Bu arada nedense kimi zaman "Apple (Elma) ve Purple (Mor)'u karıştırabiliyorlar :)Sonrasında işteknik dersimize geçtik ve bant ve makas yardımıyla eksikliklerimizi tamamladık. Önce korsan bandını el işi kağıdına çizdim. Sonra birlikte kestik. Elişi kağıdı küçük olduğundan korsan bandını yüzlerine göre ayarladıktan sonra iki ucunu arkadan kafa ölçülerine uygun olarak renkli bantla sabitledim ve ortaya çirkin mi çirkin iki korsan çıktı.Böylece hem mor rengin İngilizcesini öğrendik (aktiviteyle desteklenen kavramlar zihinde daha çok yer eder ve kolay unutulmaz), makas ve bant kullanarak pas tutmuş motor becerilerimizi geliştirdik ve de korsancılık oynayarak çoooooook eğlendik!

Yorumlar

 1. Çok tatlı olmuss nasılda eglenmıssınız :) sevgiler :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok eğlendik :)
   Çok teşekkürler, sevgiler...

   Sil
 2. Maşallah maşallah..
  Bir aile dostumuz kendisi ve eşi üniversitede İngiliz Dili Edebiyatında Öğretim görevlileri..

  Oğullarına hiç unutmuyorum Carrot öğretmişerdi..
  Çocuklar büyüdü evlendi hala ve hala Carrot derler onun başka bir açılımı yok onlar için..
  Çok hoş..
  İkizleri de öpüyorum sevgi ve selamlarımı gönderiyorum..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Mütercim-Tercümanım ve üniversitelerde bu tür eğitim alan aileler çocukları da hemen İngilizce öğreniversin istiyor galiba :))
   Biz de bi de "ice-cream" var :)))
   Biz de sizi öpüyoruz...
   Sevgiler...

   Sil
 3. Aslında ne kadar basit şeylerle mutlu olabiliyor bu kuzular değil mi?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…