Ana içeriğe atla

Örümcek Adam Vakası!


Geçenlerde mahalle kırtasiyesine gitmiştik ikizlerimle, parka çıktığımız zaman gitmeden duramadıkları bir uğrak yeri oldu kırtasiye bizim için. Kırtasiye malzemelerini bitirip ıvır zıvır oyuncaklara takıldılar bugünlerde. İşte o gün de küçük kırmızı bir motorun üzerinde oturan minyatür birer örümcek adam alıp çıktılar.

Bir kaç gün sonra öğlen uykuya dalmadan dördüncü kez Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler kitabını okuyordum ki ikizler kitabın arkasında minikler için hazırlanmış örümcek adam kitabını görüp isteriz de isteriz diye tutturdular. Cumartesi günü gezmeye çıktığımızda en yakın D&R'da bulduk çok şükür. Hani uyku öncesi diye satılan serilere ait olan kitap. Fiyatı da çok uygun sadece 2.5 TL. Akşam eve 21.30 gibi geldik ve hiç abartmıyorum kitabı bana uyumadan önce altı kez okuttular.

Ertesi sabah "anne örümcek adam açsana" nidalarıyla uyandım. Elim kitaba uzanmıştı ki "hayır anne, bilgisayardan aç" cümlesiyle duraklatıldım. Yeni nesil artık her şeyin bilgisayar denen şu varlığın bünyesinde barındığını doğuştan biliyor valla. Oturduk sabahın köründe İngilizce örümcek adam izledik. Tabii bana külfet olacakya önce soruları cevapladım "neden maske takıyor, neden mavi-kırmızı kostüm giymiş, neden duvara tırmanıyormuş, biz de örümcek adam olabilir miymişiz, ve saire ve saire..."

Neyse yarım yamalak filmi bitirmek üzereyken bu sefer de tutturdular maske isteriz diye. Oğlum nereden bulayım demeye kalmadı "hadi anne sen yaparsın" diye beni gaza getirdiler. Eee ne yapalım iş başa düştü. Kırtasiye çekmecesini şöyle bir karıştırdım. Mavi tükenmez kalem, kurşun kalem, kırmızı kalem, resim defteri ve bir miktar çamaşır ipi işimi görür dedim. Önce çizdik, sonra boyadık, sonra gözlerine delik açtık ve en son da iplerini geçirdik. Oldu size uyduruk bir örümcek adam maskesi. Valla ne kadar uyduruk olsa da sonuçtan çok memnun kaldım. Zira oyuncakçıdan fahiş fiyata alacağım maskelerle herhalde bu kadar uzun süre oynamazlardı!


Maskeyi yaparken hem gözlem yaptılar hem de yeri geldi bana yardım ederek iş teknik dersimize bizzat iştirak ettiler :)


İkizlerin maskeleri karışmasın diye birinin örümcek ikonu üstte diğerinin altta ;)
Siz de evde kendi imkanlarınızla çocuğunuzun sevdiği bir kahramana hayat verebilirsiniz, hem de hiç para ödemeden. Benden söylemesi :))

Evimizin yeni üyesi çok kıymetli Piytıy Paykıy (Peter Parker), seni sevgiyle böğrümüze basıyor ve hoşgeldin diyoruz!

Yorumlar

 1. Çok tatlılar maşallah.. E diğer oğlunuzu kıskanmadı mı bende de örümcek ikonu olsun diye..:))
  Maskeler çok güzel olmuş.. İkizlerinizi Allah bağışlasın çok tatlılar maşallah..:))
  Selam ve sevgiler..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler :)
   İkisine de yaptım örümcek ikonu, birininki üstte diğerininki altta. Birinin örümceği diğerininkinden biraz büyük olmuş ama. Neyse ki fark etmediler :)
   Sevgiler...

   Sil
 2. Wow, I love your blog, is very cute and beautiful. Congratulations and kisses.

  http://redecoratelg.blogspot.com.es/

  YanıtlaSil
 3. Yaratıcı, yetenekli insanın hali başka oluyor, çok akıllıca olmuş. Eline sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah :)
   Uydurmayı seven insan diyelim :))
   Çok ama çok teşekkürler.
   Sevgiler.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…