Ana içeriğe atla

Evimizdeki kolbastı ekibi :)

Neredeyse her gün kahvaltı sonrası J. Balvin'in Tranquila şarkısı eşliğinde dans ederek günlük spor faaliyetlerini gerçekleştiren ikizlerim bugün garip bir istekle karşıladılar beni. "Anne tabletten kombasta açar mısın?". Kombasta diye bir kavramı daha önce hiç işitmemiş olan bendeniz herhalde komposto istiyor diye düşünecekken, "hani var ya anne kombasta dansı" diye terime açıklama getiren bebelerim sayesinde "kolbastı" şarkısını istekte bulunduklarını nihayet anladım :)

Kolbastı klibini televizyonda görmüşler anlaşılan, çünkü klip isteğinin peşi sıra bir de "kombasta kıyafeti" giymek istediler ki buna çözüm bulmak beni biraz yıprattı. Kolbastı kıyafeti mavi olmalıymış sarı olmazmış, muhakkak bel çevresine sarılırmış omuza olmazmış, biri giyermiş biri giymezmiş falan derken benim şallarımdan birini bellerine doladım oldu bitti!


Aman efendim benim oğullarımda ne cevherler gizliymiş de ben farkına varamamışım. Rap müziğiyle kol ve ayak ritimleri tutan oğullarım kolbastı ile ayçiçeği gibi açılıp saçıldılar. Kollar bir tarafta, omuzlar diğer tarafta, popo bambaşka bir tarafta ayrı ayrı kurt döküyor maşallah :))

Tabii ben de bu sırada boş durmadım; bir iki el ayak bacak figürü ile yavaştan odadan sıvışıp önce çamaşırları topladım, ütülükleri ayırdım, mutfağı topladım derken uyku saatleri geldi. Eee bir güzel de yoruldular tabii tepinirken, öyle ki yatağa giderken hiç bir itirazla karşılaşmadım. Allah kolbastıcılardan razı olsun. Anneler şifa niyetine çocuklarınızı kolbastı ile tanıştırmayı unutmayın :)

Yorumlar

 1. :) müthiş, bunları hep not ediyorum minik tırtılım için :)
  bu arada bloğunuzu keyifle takip ediyorum, kullandığınız dil çok hoş :) örn;

  -bir iki el ayak bacak figürü ile yavaştan odadan sıvışıp... (ki bunu ben de çok sık yapıyorum:) )
  -Kombasta diye bir kavramı daha önce hiç işitmemiş olan bendeniz herhalde komposto istiyor diye düşünecekken

  :) yüzümde hep bir gülümseme ile okuyorum yazılarınızı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ama çok teşekkür ederim.
   Ben de bu şekilde hem ikizlerimle yaşadığımız güzel anların bir arşivini tutuyor hem de diğer annelere ufak da olsa kendi çocuklarıyla eğlenmeleri için fikirler sunmaya çalışıyorum. İşe yarıyorsa ne mutlu bana :))

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…