Ana içeriğe atla

İkizlerle Kışa Hazırlık...


Bugün bizim mutfakta bir haraketlilik vardı ki sormayın gitsin. Başlığı okuyup da sakın küp küp turşular kurduğumuzu, yok efendim kavanoz kavanoz domates sosu hazırladığımızı ya da patlıcanları kurutmaya bıraktığımızı falan sanmayın. Biz sadece bilhassa ailece düşkün olduğumuz süt mısırların peşindeyiz :)

Bu sabah bir patates arabası hararetli hararetli "patatttteessss" diye böğürerek kapımızın önünden geçiyordu. İkizlerden biri derhal cama koştu. "Hani anne kaldır beni patatesçi geçiyor." İyi, ne yapalım?! İşi gücü bıraktık çıktık pencereye...Bu sırada patates kamyonu evin önünde durdu. Sonra evde patates olmadığı aklıma gelince 5 kg patates alıp sepetle yukarı çektik. İkizlerim kendilerine tiyatro sahnesi gibi gelen bu duruma bayıldılar tabii. Patatesçi amca mısır da lazım mı diye sorunca, hiç düşünmeden hayır dedim. Ama sonra düşündüm, hem ben hem de ikizlerim haşlanmış mısıra bayılırız. "Hadi bakalım amca 10 tane de mısır ver", evlatlarım kışın yokluğunu hissetmesin :)

İkizler ilk kez sapıyla çöpüyle mısır görüyor tabii. Sanki Toyzzshop'tan akülü araba almışım gibi havalara uçtular. Serdik sofra bezini yere başladık püskülleri sıyırmaya. Tabii bu arada gır gır şamata eşlik ediyor işimize. Yok bu mısır saçını taramamış hiç, püskülü çitiş çitişmiş, yok bu da banyo yapmamış içinden kurt çıkmış falan. Nihayet temizleyip mutfağa attık mısırları.

Ben diğer odaya geçtim sonra. Yeri bir süpürüvereyim de püskül kalmasın dedim (çok titizim ya). Bu arada ikizler boş durmamış. İçinden gerçekten süt çıktığının farkına varan yavrularım, mısırları duvarlara, sandalyelere, yerlere vura vura bir güzel ezmişler. Cinler tepemde tabii. Mısırlardan önce ikizleri haşladım bir güzel (ama şakacıktan) :))

İlk postayı haşladım şimdi uyanınca bir güzel afiyetle yiyecekler. İkinci posta da ocakta kaynıyor, onu da derin dondurucuya atacağım.

Eee hanımlar, sizin kış hazırlıkları nasıl gidiyor? :)

Yorumlar

 1. ya bişey soracağım, bu süt mısır günlerce haşlanmamış vaziyette dolapta durdu.. bari dedim bozulmasına tayım dondurucuya, haşlamadan attım tabi :( artık çok mu geç? kokar mı çöp mü?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynı soruyu anneme sordum bugün. Çiğ konmazmış dondurucuya. İlla ki haşlamak lazımmış. Ben bilmem annem bilir :))

   Sil
 2. Maşallah diyorum. İkizleriniz için ne güzel bir uğraş olmuştur..
  Canı gönülden öpüyorum ikisini de..:))
  Selam ve sevgiler..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler.
   Biz de sizi öpüyoruz ve tatilinizin güzel geçmesini diliyoruz :)

   Sil
 3. Şimdi bir arkadaştan mail aldım. Mısır çiğ olarak da konabilirmiş dondurucuya, bilginize :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…