4 Ağustos 2013 Pazar

Bahanemiz Hazır: Emzik bırakmaya çalışıyoruz !


Son üç gündür ikizlerime emzik emmeyi bıraktırmaya çalışıyorum. Aslında geç bile kaldım bu iş için ama çiş eğitimiyle çatışmasını istemedim. Bebek psikolojisinin de bir sınırı var değil mi?! Her ne kadar ben onların emzikli hallerine bayılsam da diş ve damak sağlığı açısından kurtulmanın vakti kesinlikle geldi. Bir de annelerinin (yani bendenizin) yedi yaşına kadar emzik emdiği göz önüne alnırsa herhangi bir genetik bozukluk baş göstermeden bu işin içinden sıyrılmamız gerekiyor!

İlk hamlemi Cuma günü öğlen uykularında yaptım. Biraz mırın kırın ettiler ama böğürme, kendini yerlere atma, kafalarını duvara çarpma gibi olaylar gelişmeyince güvenim arttı. Kesin tavrımı ortaya koydum ve onları bu işe teşvik etmek için emzikleri hakkında ne kadar kötü dedikodu varsa yaptım: Emzikleri yere düşmüştü, üzerine saçlar dolanmıştı, üstelik yırtık olduğu için içine tozlar kaçmıştı. Ben de onları çöpçü amcaya verdim :) Tabii bu numarayı yemediler. "Eczaneden yenisini alırsın anne" dediler. Ben de ikinci taktik olan ödüllendirme aşamasına geçtim. "Eğer emziksiz uyumayı başarırsanız uyanınca alışveriş merkezine gideriz. Orada neler neler yaparız" dedim...ve uyudular.

Uyanınca ne mi oldu...önce emzik diye tutturdular, sonra alışveriş merkezini hatırladılar ve başladılar harıl harıl hazırlanmaya. Eşimi aradım, akşama Cevahir'e gitmemiz gerek dedim ve bir de baktım çoktan taksiye binmişiz bile. Önce oyun salonuna gitmek istediler. Cevahir AVM'deki ana oyun salonu hem kalabalık hem de gürültülüdür. Aklınızda olsun küçük çocuklar için olan salon bir alt kattadır. Orası sessiz, sakin, çocuklara uygun çok eğlenceli oyuncaklarla dolu. Üstelik çocuğunuzu bırakabileceğiniz güvenlikli gözetmenli bir bölümü de var. Bu bölümün hemen yanında kahve dünyası olması da cabası. Yani hem kahvenizi yudumlayıp hem de çocuğunuzun eğlencesine şahit olabilirsiniz. Ben bu zevkten mahrum kalıyorum çünkü ikizlerim bensiz oyun oynama becerisini henüz geliştiremediler!

Oyun salonundan çıkınca hamburgerciye gittik. Malum emzikten kurtulalım diye vermediğimiz söz kalmadı. Hamburger, patates kızartması, soğan halkası ve ayran da bunun lüksü oldu. Normalde dışarıda yemelerine izin vermiyorum ya da nadiren ev yemeğinin değerini anlasınlar diye yediriyorum :)
Yemekten sonra da oyuncakçıya gittik. Her gördüklerine sarıldılar. Daha bir kaç ay öncesine kadar oyuncakçıdaki oyuncaklarla oynar, sonra yerine koyarlardı. Şimdi ise alalım diye tutturuyorlar. Fotoğrafta görülen kırmızı üstü açık araba ve Pepee'nin tahta misketleri ile fotoğrafta mevcut olmayan iki adet zıp zıp top emzik bırama ganimetidir.

Oyuncakçının ardından hep birlikte kahve içmeye gidecektik ki aaaa bir de baktım Watsons'ta indirim var. Maaile girdik kozmetik alışverişine. Fotoğrafta görülen 2 adet ruj (Rimmel ve Maybelline marka) ve yine Maybelline marka bir maskara da böylece eve taşınmış oldu. Eee tamam artık hadi oturup bir kahve içelim dedik ki aaa o da ne?! D&R'da kitap indirimi devam ediyor. Bir de baktım elimde iki adet kitapla çoktan kasadayım :)

Nihayet Starbucks'a gidebildik de biz mis kokulu kahvelerin ikizler de çikolatalı muffinin tadına vardılar. Sonra bindik taksiye, haydi eve! Peki eve gelince ne gördüm dersiniz? Benim önceden eczaneye ve Avon'a sipariş verdiğim 99 marka güneş kremi (çocuklar için cildiyecimiz tavsiye etti, gayet memnunum) ve Rare Pearls marka parfümüm :)

Bu kadarı fazla değil mi? Emziği çocuklar bırakıyor ama bütün gün ben kendimi ödüllendirdim. Neyse ki bunun bahanesi de hazır: ben kendim mutlu olayım ki etrafımdakileri de mutlu edebileyim :)

İşte böyle...bugün üçüncü günümüz, halen uykuya dalarken ve uyanınca emzik diye inliyorlar. Bizim için dua edin de bu zorluğu da atlatalım bir an önce!

2 yorum:

 1. Aaa ne kadar tatlı yazmışsınız okurken bayıldım..:)) Benim kızım hiç emzik emmedi inanır mısınız.. Ben de şimdi onu hatırladım ne uğraşmıştım emzik emsin diye.. Gider çeşit çeşit emzikler alırdım zorla ağzına koyardım.. O kadar çok konuşurdu ki uyuyana kadar susmazdı ben de azıcık sesi kesilsin diye emziğe alıştırmaya çalışmıştım.. Hay Allah yaa.. Şimdi kızım 20 ye geldi hala çooook konuşuyor..:))
  Çok selam ve sevgiler İkizleri öpüyorum Allah yardımcınız olsun..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkiz olunca emzik kurtarıcı oluyor gerçekten ama sonra da bıraksınlar diye uğraşıyoruz işte :))
   Sonra da sıra biberon bırakmaya gelecek inşallah...
   Biz de sizi öpüyoruz.
   Sevgiler...

   Sil

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anı...