Ana içeriğe atla

Sevgili Günlük #5

Geçen haftamız tam bir felaketti. İkizlerimin önce biri ateşlendi, hemen ardından da diğeri. Hastane, ilaçlar, uykusuz geceler derken tam bir enkaza dönüştük ailece. Aldıkları kiloları bir güzel verdiler. Hala da iştahları kapalı. Daha yeni yeni enerjilerini geri kazanmaya başladılar. Bu hastalıklı karanlık dönemin bize tek faydası, annemin bizde kalması oldu. O kadar yol gelinir de hemencecik dönülür mü...hala bizde annem, gitmesine izin vermedik. Gerekirse kapıyı kilitleyip anahtarı bile yutabilirim gitmesin diye :))


Hastalıktan daha yeni kurtulan yavrucuklarımın moralleri biraz yerine gelsin diye babamız yeni bir oyuncak seti almış bu hafta. Matkap, döner testere ve iki adet gözlükten oluşan bu sete ikizlerim bayıldı. Masa, sandalye, kapı ve hatta vitrin camı olmak üzere her yeri tamir ettiklerini iddia ediyorlar :)


Bu hafta tek etkinliğim yine bir Bollywood filmi izlemek oldu. Fantastik bilim kurgu ve komedi kategorisine girebilecek bir film olan Ra.One'ı izlerken çok eğlendim, kötü enerjimi üzerimden attım. Bunun için başrol oyuncusu Shah Rukh Khan'a müteşekkirim!

Evet, haftamız kötü başladı ancak bir şekilde el birliğiyle iyi bitirmeyi başardık...Umarım uzun bir süre evimize hastalığın H'si bile girmez...Sağlık en büyük nimet, bunu bir kez daha anladım!

Yorumlar

 1. Geçmiş olsun ikizlere.. Bu yaşlarda hastalanacaklar ve bağışıklık sistemleri gelişecek annesi ki, ilerde Çelik gibi olacaklar:) bilirim birbirlerine bulaştırırlar biri iyileşirken diğeri hastalanır.. Yada ikisi birden.. Herşeyleri çifter çifter oluyor işte:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler.
   Dediğin gibi inşallah ileride sağlıklı olurlar...

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…