Ana içeriğe atla

İkizlerle "Hayal Kur" Faaliyeti :)

Bugün hava o kadar soğuk ve pusluydu ki resmen kış moduna girdik ve bunalım kapılarını ardına kadar açtık! İkizler benden de beter bunalım takılıyorlar: "Canımız sıkılıyor", "Offf çok sıkıldım", "Ne yapcaz anne şimdi", vs. Ben de bu gri Ekim gününü biraz renklendirmek ve ikizlerin ruhunu canlandırmak için yeni bir faaliyet düzenledim ve bu faaliyet için en renkli kartonları, boya kalemlerini seçtik ki içimiz açılsın :)

    
Yaptığımız faaliyetin öyle matah bir yanı yok aslında. Sıradan, basit malzemelerle kendimize oyun çıkardık da diyebiliriz. Önce ben de dahil herkes kendine bir parça karton seçti. Fotoğrafta da görülen şekilde pembe rengi tercih ettik. Ardından renkli kuru boyalarımızı seçtik ve kartonların üzerine her birimiz önce hayal kurup sonra hayalini kurduğumuz şeyi çizdik. Ardından da diğerlerine ne çizdiğimizi ayrıntılı olarak anlattık.Sonrasında çizimlerimizin üzerine sırf eğlence olsun diye makarna yapıştırdık ve hatta makarnaların düşmesini engellemek ve esasen faaliyet süresini uzatmak için makarnaları şeffaf bant ile kapladık.


Örnek teşkil etsin diye önce ben çizdim ve anlattım .Bir araba çizdiğimi, tekerlekleri olduğunu, çok hızlı gittiğini falan söyledim. Önce biraz duraksadılar, ne çizsek diye düşündüler. Sonra eller hızla çalışmaya başladı. Tabii bunlar dışarıdan bakıldığında hiç bir şeye benzetilemeyen karalamalardan ibaretti ama ikizler ne çizdiklerini anlatmaya başlayınca hayal gücünün sınır tanımadığını bir kez daha anladım :)


Bu Deniz'in çizdiği ve makarnalarla oluşturğu modern bir çalışma. Burada bir inşaat kepçesi ve bolca kum görülüyor. Kepçe kumu kazıyor ve taşıyor. Görüyorsunuz değil mi? :)


Bu da Ege'nin çalışması. Burada da bir helikopter var. Helikopter Deniz'in kepçesinin kazdığı kumları taşıyor ve boşaltıyor. Zaten resimde her şey açık seçik anlatılmış :)

Bana göre çok eğlenceli hem de öğretici bir oyun oldu. Bir kere kartonları kendileri kestiler, uhu ve bantları kendileri kullandılar, bunların her birinin el göz koordinasyonuna ve motor becerilerine katkı sağladığını umuyorum. Bol bol hayal kurdular, makarna dizaynları da kendilerine ait, bir de pembe karton kullanarak pembe rengin İngilizcesini de oyun esnasında pekiştirmiş olduk. Tabii en önemlisi can sıkıntısından kurtulduk. Fiziksel becerilerin yanı sıra ruhumuzu da doyurduk :)
Yorumlar

 1. anne değilim ama anneliğinize hayran kaldım açıkcası tebrik ediyorum sizi keşke herkes çocuğuna bu kadar ilgili olsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminim her anne elinden gelenin en iyisini yapıyordur; ama tabii ki böyle hoş sözler duymak ne kadar güzel bir duygu tarif edemem.
   Çok teşekkürler.
   Sevgiler

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…