Ana içeriğe atla

Ev Telefonunun İkizlerden Çektiği

Tek çocuklar da ev telefonlarına karşı büyük bir hayranlık ve merak duyar mı yoksa bu durum ikizlere özgü bir vaka mı acaba??!

Benim sincaplarım doğmadan telsiz telefon kullanıyorduk. Çok rahattı. Elimizde odadan odaya gez dolaş konuş. Sonra bebeler doğup hareketlenmeye başlayınca ilk hedefleri bu telsiz telefon oldu. Sıra sıra yere atarak ya da duvarlara çarparak ilk telefonumuzu rahmetli ettik.

Hal böyle olunca yedek olarak tuttuğum eski usul kablolu ev telefonunu bağladık hatta. Valla bebelerim kablo mablo dinlemedi. Önce telefonun makinesini hattan söktüler, ardından ahizesini makineden ayırmayı başardılar. Bütün bunlar olurken ev numarasından bizi arayan eş dost meraklanıp cep telefonlarımızdan bize ulaşmaya çalıştı. Cep telefonlarımız da genelde sessiz modda olduğundan kısa süreli bir panik havası kol gezdi memlekette!


Ev telefonunu sökülebilecek en küçük parçasına kadar ayırmayı başaran ve bunu bir rutin haline getiren bebelerim nihayet bundan da bıktı ve bu sefer de hattın kendisine sardılar. Yukarıdaki fotoğrafta Deniz Bey hat kablosunu küçük kutusundan çıkarıp koparmaya çalışıyor. Bunu farkeden Ege Bey de koşar adım nöbeti devralmaya gidiyor. Biri sıkılınca yaptığı yaramazlığı diğerine devrediyor. Bize de gülsek mi ağlasak mı yoksa kabloların yerini değiştirip yeni bir ev telefonu alsak mı diye karar karar düşünmek kalıyor! :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…