Ana içeriğe atla

Sevgili Günlük #3

Sevgili Günlük,

Yine görüyorum ki bu haftamız da dolu dolu koşturmaca içerisinde geçmiş. Önce yıl sonu geldi, yıl bitti, yılbaşı telaşı derken kendimizi eğlenmek zorunda hissettiğimiz 31 Aralık günü televizyon başında sakin bir akşam geçirdik. Televizyonda pek matah bir program yoktu gerçi, kanaldan kanala geçerek vakit öldürdük de denebilir.


Yeni yılda barış, sevgi, sağlık ve benzeri dilekleriyle bu yılın diğer yıllardan daha iyi olmasını umut ederek ertesi gün yine kısır döngümüze geri döndük. Yani çalışma masamda, bilgisayar başında, evraklar arasında geçirilen saatlere aynen devam...


Yeni yılın yeniliği olarak az biraz kardeş kardeş birlikte oynamaya başladık...Her ne kadar bu güzel dakikalar çok kısa sürse de iki kardeşin birbiri ile (oyuna anne ya da baba dahil olmaksızın) oynaması bana huzur verdi :)


Bunun yanı sıra favori oyunuz olan legolardan park, köprü, robot, vs. yapımına tüm hafta boyunca devam ettik...


Ve haftasonumuzu yeni aldığımız mini fırında deneme amaçlı yaptığım bir ev pizzası ile taçlandırdık. Sonuç mu? Valla tek bir dilim pizza artmadı dostlar :))


Bu hafta da böyle geçti...


Yorumlar

 1. Merhabalr merhabalar, Güzel bloğunuzu sevgili Ayşım'ın bloğunda gördüm ve hemen koşarak geldim. Ben de bloğunuzun takipçisi oldum.. Bundan sonra da yakından takip edeceğim..
  Eğer siz de benim bloğumu ziyaret ederseniz çok çok mutlu olurum. İnşallah siz de bebim bloğumu beğenirsiniz..
  Çok çok teşekkür ediyorum..
  Çok çok selam ve sevgilerle....
  http://kediminhobidefteri.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   En kısa zamanda ben de blogunuza bir ziyarette bulunacağım.
   Sevgiler.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…