Ana içeriğe atla

Sevgili Günlük #4

Sevgili günlük,

Bu hafta neler yaptığımızı şöyle bir düşünüyorum da...evi bolca kirletmiş ancak zihinsel ve motor becerilerimize katkıda bulunmuşuz sanki.


Hafta başında Migros'dan aldığım sayı ve harf şekilli makarnaları döktüm önlerine ve hem kovadan kovaya boşaltmalarını hem de kaşıkla kovalara doldurmalarını istedim. Bunu yaparken çok eğlendiler. Tabi bu tür aktivitelerde evin kirlenmesini, televizyon dolabından, vitrinden, koltuk altlarından, yastık içlerinden makarna fışkırmasını göze almak gerekiyor :)


Makarnaları henüz temizlemiştim ki işte yukarıdaki manzara ile karşılaştım. Makarna suyu koymak üzere mutfağa gitmiştim. En fazla 4 dakika içerisinde geri dönmüşümdür. Bisküvi paketi ne zaman mutfaktan aşırıldı, ne zaman elle mıncıklandı ve o da yetmedi üzerinde tepinildi!! Sağlam kalan bisküviler de afiyetle yenildi :)


Hafta ortasına doğru kendi kitaplarından sıkılan ikizlerim benim raflarımdan kitap aşırmış. Biri Paul Auster'ın Vertigo'sunu, diğeri de dünya klasiği olan Sir Gawain ve Yeşil Şövalye'yi seçmiş. Bu kitaplar ne hakkındaymış biliyor musunuz? Bir acı biber, üzgün bir bulut, güneşli bir gün ve çocuk parkı : p


Hafta sonuna doğru kendimize bir zıplama ve yuvarlanma yatağı yaptık ve bütün kötü enerjimizi üzerimizden attık. 


Son olarak bu hafta anne kendisi için bir şey yaptı ve tam 2,5 saat süren bir Hint filmini gözünü bile kırpmadan izleyerek zihnini biraz olsun dinlendirdi. Ve bir hafta daha böyle geçti...
Yorumlar

 1. evet bazen kendimiz için de bir şeyler yapmalıyız dimi:)film izlemek bile ne kadar lüks geliyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gerçekten. İkizlerimden önce her Cuma iş çıkışı sinemaya giderdim. Vizyonu yakından takip eden bir sinemaseverdim. Şimdi ayda bir film izleyince kendimi çok şanslı hissediyorum :))

   Sil
 2. ne güzel seyler bunlar.. ilerde güzel anilarla hatirlanan seyler.. gün gelecek ne zaman büyüdü bunlar diyeceksin.. ben öyle diyorum cünkü.. onlarla her gecirdigin zamanin tadina var..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, zor olduğu kadar eğlenceli vakit geçiriyoruz. Bebekliklerini arayacağım kesin. Deneyimli bütün anneler hemfikir :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…