Ana içeriğe atla

Okuyorum No. 4


Şubat ayında üç kitap daha bitirdim. Bunlardan ilki uzun zamandır raflarda gördüğüm, blog'larda çokça yorumlandığına şahit olduğum ve çok merak ettiğim Lizbon'a Gece Treni idi. Bu kadar merak etmeme değdi doğrusu. Kitap gerçekten okumaya değer. İlginç bir öyküsü var. Aslında içiçe geçmiş pek çok öykü içerisinde okuyucu biraz da kendi hayatını sorguluyor. Yalnız öyle kolayca okunan basit bir hikaye değil. Hele Portekizce'den çevrilen metin kısımları oldukça zorluydu. Ama okurken çok zevk aldım.

Diğer bir kitap da sevgili Ayşım ile yaptığımız takas sonucu bana ulaşan  Çocuğunuzun İlk Altı Yılı adlı kitap. İkizlerim 2,5 yaşını geçtikleri için ilk iki yılı boşa gitmiş oldu ama kalan diğer yıllar için yine faydalı bilgiler edindim. Bu kitap basit bir dille aya ve yaşa göre çocuğunuzun fiziksel, sosyal ve duyusal olarak neler yapıp neler yapamayacağını içeriyor. Tabii bu bilgilerin çoğuna nette ulaşabilirsiniz ama ben bilgisayarda iş dışında metin okumayı pek sevmiyorum. Elimin altında kitap gibi somut bir nesnenin verdiği zevki internette okuma yaparken ne yazık ki alamıyorum.

Ve Şubat ayının son kitabı yine kayınvalidemin hediyesi olan Seni Beklerken adlı kitap. Adı üzerinde sancılı ancak sonu iyi biten bir aşk hikayesi.  Dük ve Düşesler arasında geçen bu aşk hikayelerinin en güzel yanı sizi büyülü bir dünyanın içine çekmesi sanırım :) Basit, çabuk okunan ancak yine keyif veren bir kitaptı.

Herkese keyifli okumalar...

Yorumlar

 1. Lizbon'a Gece Treni kitabını ben de uzun zamandır merak ediyorum.
  Kitabın işine yaramasına sevindim.
  Güzel bir hafta sonu geçirmeni diliyorum.
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 2. Lizbon'a Gece Trenini şiddetle tavsiye ederim!
  Evet, takas ettiğimiz kitap da anneler için faydalı bir kitap gerçekten.
  Çok teşekkürler, sana da iyi haftasonları :)

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel kitaplarınız var blogunuzu çok beğendim bende takas kitaplarımı ekledim bakabilirsiniz benim şimdilik ilgimi çeken yok ama bende de sır ın devamı niteliğinde olan auranın incileri var.benimkide orjinal değil belki ileride bir iki kitapla birleşince takas edebiliriz genelde üç beş kitap şeklinde takasları seviyorum...sevgilerle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz ve güzel yorumunuz için teşekkürler. En kısa zamanda ben de sizin takaslıklarınızı gözden geçireceğim. Ve tabii kendi listeme yeni kitaplar eklediğimde umarım takas etme şansı da yakalarız.
   Sevgiler.

   Sil
 4. Lizbona gece Treni kitabını filmi de var mutlaka izle derim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet filmi olduğunu duymuştum ama bir türlü fırsat bulamadım izlemeye. İlk fırsatta diyelim artık :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…