Ana içeriğe atla

Dün Akşam Neler Oynadık?

Oyun açısından verimli bir akşam geçirdik sanırım. Benim pilim daha ilk oyunda bitse dahi ikizlerim beni derhal şarj etmeyi ihmal etmiyor. Malum, söz konusu oyun olunca onların enerjisi ve tekrarlama istekleri sonsuz oluyor...

Önce ev yapımı bir çadır kurduk. Aslında evde Caillou figürlü hoş bir çadırımız var. Ama nedense benim yaptığım çadırda oynamayı seviyorlar. Çadır olarak adlandırdığımız çarşafın altında kimi zaman kamp yapıyoruz, kimi zaman onu tren yerine koyup çufçufluyoruz...bazen de uçak oluyor üzerine atlıyoruz :) İşte yapım aşamasında çekilmiş bir foto.

Çadırdan sıkılınca geçtik oyuncak sepetinin başına ve babamızın hafta başında getirdiği ramazan davullarında karar kıldık. Her biri astı davulu boynuna...gümbüdü gümbüt....vur patlasın çal oynasın...tabi bende hemen bir Minoset ihtiyacı baş gösterdi ama çaktırmadım. İşte bunlar da minik ramazan davullarımız.


Ve akşamımızın son dakikalarını biraz daha dingin geçirmek amacıyla oturduk resim defterinin başına. Başladık karalamaya. Anne bunu çiz, anne şunu çiz emirler yağarken sağdan ve soldan, ben de naçizane aşağıdaki korkunç resimleri çiziktirdim. Annelerinin resim becerisi vasat. Umarım bana çekmezler :))


İşte böyle...bir akşam daha sona erdi...Sizler neler yapıyorsunuz evde vakit geçirmek için. Lütfen paylaşın. Yeni fikirlere her zaman açık ve havaların soğuduğu şu günlerde muhtacım :)
Yorumlar

 1. aaa bu davullar katıldığımız oyun grubundaki davullardaaan..Duru bırakmak istemedi elinden ben sana alırım dedim..eşiniz nerden almış acebaaa??

  bu arada ikizlere çok güzel bir aktivite olmuş..çadırınızda harika :)

  YanıtlaSil
 2. Davulları günlerce arayışımız sonucu eşim Şişli'de küçük bir oyuncakçıda buldu. Son 2 tane kalmış şansımıza ikisini de almış. Bu hafta tekrar gidecek oyuncakçıya. Gelmiş mi diye bakar size haber veririm. Hatta varsa alır kargoyla gönderirim bile. Yeterki çocuklarımız mutlu olsun :)

  Evet çadıra bayılıyorlar....Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Enerjinize hayran kaldım :) Ben Emre'den iki tane olsa ne yaparım diyorum.Sanırım insan onun da üstesinden geliyor başa gelince :)Takibe aldım sizi, bana da beklerim, güzel paylaşımlarda bulunmak dileğiyle :)

  YanıtlaSil
 4. Allah sabrını da enerjisini de veriyor sanırım. Tabi çıldırdığım anlar olmuyor değil ama bi şekilde idare ediyoruz. Teşekkür ederim. En kısa zamanda ben de ziyaretinize gelirim :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…