Ana içeriğe atla

Sevgili Günlük #9

Bugün blog'uma bir de baktım ki on günden fazla bir süredir tek bir satır bile yazmamışım. Aslında vaktim vardı. Çok yoğun bir hafta geçirmedik ancak havaların ısınmasıyla birlikte bilgisayardan ziyade parklara, çay bahçelerine ve alışveriş merkezlerine yakın bir hafta geçirdim.Evet, AVM sezonunu açtık ve geçen hafta sonu Metrocity'ye gittik. Güzel bir yemeğin ardından Migros katındaki oyun bölümüne geçtik. Oradaki oyuncakları yenilemişler. Hem daha fazla hem de daha eğlenceli seçenek sunmuşlar çocuklar için. Hatta bir ara ben bile kendimi masa hokeyi oyununa kaptırmışım. Buranın en iyi yanı diğer alışveriş merkezlerindeki karanlık, basık ve gürültülü oyun salonlarının aksine ferah, aydınlık ve nispeten sessiz ve sakin olması bence...Oyun salonunun ardından biraz oyuncakçı gezdik ve tek bir tane bile oyuncak almadan mağazadan çıkmayı başardık. Ardından İnkilap kitapevine gittik ve çok sevdiğimiz dil kartlarından bir deste daha aldık. Artık bildiğimiz İngilizce kelimelerin sayısı daha çok olacak (umarım !) :))

Geçen on gün içerisinde kendim için yaptıklarıma gelince: İki adet film izleme şansı buldum. İnkaar (Reddetme) ve Talaah (Arayış); her iki film de gayet zevkliydi. Sadece güzel vakit geçirmek isterseniz İnkaar filmini tavsiye ederim. Yok ben illa ki sosyal mesaj da almak isterim, biraz da duygulanayım, tüylerim diken diken olsun derseniz doğru tercih Talaash olacaktır.
Önümüzdeki hafta yoğun geçecek. Önce bebelerin aşıları var (artık bu son aşımız, hayırlısıyla bu da bitsin sonrasında ilkokula kadar rahatız). Sonra Almanya'dan amcam gelecek :)
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İkizlerle Fosil Kurabiye Yapımı :)

Bu ay Meraklı Minik dergisini okurken sayfaların birinde ikizlerim güzel bir kurabiye tarifi gördüler...mutfakta benden daha başarılı olmalarının verdiği cesaretle "hadi anne kurabiye yapalım" diyerek beni de mutfağa doğru iteklediler. Tarife baktım, gayet zahmetsiz olduğunu görünce "hadi yapalım" dedim ben de ve bu sabah sıvadık kolları...

Eldivenler, kalıplar, oklavalar havada uçuştu...Yok "pekmezi ben dökecem, hayır unu ben boşaltıcam, hayır anne hamuru ben açıcam" derken kurabiye hamurumuzu yoğurduk. Bir miktar buzdolabında bekletmek gerekiyordu. Dolaba koyduğum hamuru çıkarmaya gittiğimde yanı sıra oyuncak dinazor ve boş kapların da hamura eşlik ettiğini gördüm.

Güç bela hamuru açtım, bardakla minik daireler yaptık ve son olarak da tahta kaşığın ucuyla dinazor ayağına benzeyen ayak izleri koyduk kurabiyelerin üzerlerine. Artan hamurla da yarım saat kadar oyun hamuru kalıpları kullanarak vakit geçirdiler.Ve sonuç mükemmel oldu. Kurabiyeler hem besle…

Vişneli Cheesecake (Ya da Şekersiz Vişne Marmelatlı İllüzyon)

Bu sabah ig'de yayınladığım ve tamamen uydurmasyon olan vişneli cheesecake tarifini gerek yorum, gerekse özelden soran çok oldu. Anında tarif veremiyorum çünkü glutensiz tariflerimi çoğunlukla göz kararı malzemelerle uydurarak yapıyorum. Glutensiz, tahılsız, laktozsuz ve şekersiz diyet benim de yeni yeni mutfağıma adapte etmeye çalıştığım bir uygulama ve bu aşamada deneme-yanılma yönteminden çokça faydalanıyorum.

Vişneli Cheesecake adı altında yaptığım bu tarif ise üç aşamadan oluşuyor. 1. aşama taban, 2. aşama şekersiz vişne marmeladı ve son olarak da bu ikisi arasına süreceğiniz %100 keçi krem peyniri (laktozla aranız iyiyse herhangi bir krem peynir ya da daha da güzeli evde yapacağınız hafif bir pasta kreması da işinizi görür).

Taban, aslında bir çeşit kek; az miktarda hamuru geniş bir kaba yayarak pişirirseniz taban inceliğini kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşin içine mısır unu ve hindistancevizi unu da girince, normal kekten ziyade taban olarak kullanılmaya elverişli oluyor.

Evi Sadeleştirme İşine Devam Etsek De ...

Yaz sonlarına doğru çok oyuncağımız olduğundan, evin çok dağıldığından ve bu durumun çocukları olumsuz etkileyebileceğinden yakınmış ve bu konu üzerine bir de YAZI yazmıştım. Bu konular üzerine düşünmeye başlamamda bu dönemde okumuş olduğum Daha Sade Bir Hayat kitabının da etkisi olmuştu tabii. Hem kalabalıktan bıkmışlığım hem de kitapta okuyup değerlendirdiğim noktaları baz alarak bir takım kararlar almıştım. Örneğin, daha az oyuncak alınacak, aynı oyuncaktan iki tane alınmayacak, bir set oyuncak toplanmadan diğer oyuncaklar dökülmeyecek, çocuklar oyuncakları toplamama yardım edecek, evde kullanılmayan eşyalar gözden ırak yerlere kaldırılacak, çocukların yaşına uygun olmayan oyuncaklar dağıtılacak ve saire....
Aradan aylar geçmiş ve ben geçen akşam aşağıdaki fotoğrafı çekmişim!

Aldığım kararların hiçbirini uygulamadım değil elbet. Her ne kadar belli olmasa da oyuncakların büyük bir kısmını ayırıp sakladım. Bir diğer kısmını ihityacı olanlara dağıttım. (Her ne kadar iki parça kaldırd…